Hakkımızda

Biz Kimiz?

RSG-Türkiye, Türkiye’de bilişimsel biyoloji ve biyoinformatik alanında çalışan öğrencilerin ve doktora sonrası kişilerin iletişim ve etkileşimi için bir çerçeve oluşturmayı ve genç Türk topluluğunu uluslararası meslektaşlarına bağlamayı amaçlamaktadır. Temel hedefimiz, genç bilim insanlarının bilgi ve deneyimlerini çeşitli kurumlardan paylaşacakları bir ortam sağlamak ve aralarındaki işbirliğini teşvik etmektir. Ayrıca, RSG-Türkiye, kariyerlerinin ilk yıllarında öğrencilerin ve araştırmacıların eğitim ve çalışma fırsatlarını genişletmeyi planlamaktadır. 

Hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatik nispeten yeni bir araştırma alanı olmasına rağmen, birkaç grup Türkiye’de yüksek kaliteli araştırmalar yürütmektedir ve öğrenci sayısı (lisans ve lisansüstü) araştırmacıların sayısı oldukça yüksektir. Ancak, öğrencilerin bu yüksek potansiyeli verimli tartışmalara, bilgi paylaşımına ve birbirlerinin araştırmalarından haberdar olmalarına dönüştürmesi için organizasyonel bir boşluk vardır. Farklı şehirlerde ve ülke çapında düzenli olarak konferanslar ve atölyeler düzenlenmektedir. Misyonumuzdan biri farklı şehirlerde ve ülke çapında düzenli olarak düzenlenen konferanslar ve atölyelere katılmak ve ilan ederek mevcut organizasyonel açığı kapatmaktır.

RSG-Türkiye, birkaç üniversiteye hizmet verecek ve ISCB’nin Türk meslektaşı olarak algıladığımız yakın zamanda kurulan ulusal bir kuruluş olan Biyoinformatik Konseyi ile yakın bir işbirliği yapacak. Bu şekilde, hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatik alanında endüstriyel ve akademik araştırmaların yapılmasına yardımcı olacaktır. 

Sanayideki sınırlı uygulama yelpazesi nedeniyle, hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatik Türkiye’deki öğrenciler arasında çok iyi bilinen bir alan değildir. Mezunları bu alana daha aşina olmaları için teşvik etmek, topluluğumuz için başka bir hedef olacaktır. Bu sayede konuyu yaygınlaştırmak için bu alanda çalışan yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından verilen kısa konuşma serileri (webinarlar) düzenlemekteyiz. Ek olarak, hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatiği tanıtmak için üniversitelerin öğrenci merkezlerinde bilgi masaları oluşturmaktayız.

 

Yönetim

Kübra Kubat

Başkan

Eda Çandır

Başkan Yardımcısı

Emre Can Buluz

Sekreter

Makale Kulübü

Ali İhsan Tarhan

Makale Kulübü Lideri

Ayşe Akkan

Üye

Üyelik

Nilay Yönet

Üyelik Lideri

Website

Şevval Keskin

Website Lideri

Ali İhsan Tarhan

Üye

Dış İlişkiler

Ata Kamutay

Dış İlişkiler Lideri

Sosyal Medya

Ece Bayraktar

Sosyal Medya Lideri

Atieh Rezvankhah

Üye

Webinar

Sinem Acınan

Webinar Lideri

Ceren Nizamoğlu

Üye

Esma Güntay

Üye

Sempozyum

Ayşe Akkan

Sempozyum Lideri

Çeviri

Aleyna Dilan Kıran

Çeviri Lideri

Sponsorluk