2018’in İlk Webinarı! Integrative Modeling of Biomolecular Complexes

Webinar serimizi yeniden canlandırdığımız için çok heyecanlıyız! Bu senenin ilk webinarını 31 Ocak’ta İzmir Biyotıp ve Genom Enstitüsü (İBG-İZMİR) ’nden Dr. Ezgi Karaca ile gerçekleştirdik.

Kendisi Yapısal Biyoloji’de ki temel tekniklerden, data tiplerinden ve deneysel yapısal biyoloji datalarının biyomolekül simülasyonları ile nasıl birleştirildiğinden bahsetti. Özellikle, kendisinin de geliştiricisi olduğu bir “docking” programı olan HADDOCK ve Nature Methods’ta “integrative modeling” üzerine yayınlanan çalışmasında bahsederek hesaplamalı yapısal biyolojiye olan merakımızı daha da arttırdı! Webinarımıza yaklaşık olarak 100 kişi kaydoldu ve planımız bu sayıyı oldukça arttırmak ve kısa zamanda daha çok kişiye ulaşmak!

Bu geniş kapsamlı bilgilendirici seminer için ve webinar projemize destek verdiği için kendisine çok teşekkür ederiz 🙂 Eğer siz de hesaplamalı yapısal biyolojiyi merak ediyorsanız, bu webinarımıza şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bigmarker.com/bioinfonet/EzgiKaraca

  • Başlık: Biyomoleküler Komplekslerin Bütünleştirici Modellemesi / Integrative Modeling of Biomolecular Complexes
  • Sunucu: Doç. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ezgi Karaca
  • Tarih: 31 Ocak 2018
  • Dil: İngilizce
  • Özet: Hayat, biyomoleküllerin düzenlenmiş iletişimleri yoluyla nanometre ölçeğinde işletilir. Bu nanodünyayı parçalara ayırarak biyolojik makromoleküllerin nasıl işlediğine, bunların hastalıkla bağlantılı yollarla nasıl ilişkili olduğuna ve bunları hedef alan ilaçların nasıl tasarlanacağına dair temel bir anlayış edinebiliriz. Bu anlayış, biyomoleküllerin yapılarının ve bunların komplekslerinin atomik çözünürlükte incelenmesi olan Yapısal Biyolojinin doğuşuna ve yükselişine yol açtı.Bu web seminerinde Dr. Karaca, temel Yapısal Biyoloji tekniklerini ve bunlarla elde edilen veri türlerini kısaca tanıtacak. Bunu, Yapısal Biyoloji verilerinin biyomoleküler simülasyonlara, özellikle de yerleştirmeye nasıl dahil edileceğine dair kapsamlı bir açıklama takip edecek. Son olarak yakın zamanda Nature Methods dergisinde yayınlanan bütünleştirici modelleme konusundaki son araştırmasından bahsedecek. Daha fazla bilgi için lütfen şu adrese bakın: https://goo.gl/EdUvBq
  • Bigmarker: https://www.bigmarker.com/bioinfonet/EzgiKaraca
  • Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=jmFxZDTmEBo

Bir sonraki webinarlarımızı iple çekiyoruz!

Leave a Reply